Säfsens snöblogg!
Här läser du om senaste nytt från Säfsen Alpin!
Hej, här kommer vi som arbetar i backarna att lägga in senaste nytt om förhållandena i våra backar. Kom gärna med inlägg.
- Vill du ha snabba svar - välkommen till chatten, måndag till torsdag 09.00 - 12.00.
- Vill du veta öppna spår, nedfarter, väder och aktuellt snöläge - följ denna länk till "snörapporten" .
Prenumerera på bloggen
(vad är detta?)
2009-03-29 20:52:03

All snö som kom igår blev pistad under natten. På bilden syns helgens fräsargrupp som var glada att slippa lössnö och laddade upp för att åka Specialen.
Med så mycket snö som vi har är hoppen i Rödingen fortfarande jättefina. Nedanför är det Elin från skidskolan som är på väg genom luften.
/ IDA

Kommentarer (0)
2009-03-28 21:13:41

Ikväll mellan 20:30 och 21:30 släckte Säfsen ljusen för miljön, mot den globala uppvärmningen, och tog del i Earth Hour. På biljen syns restaurangen endast upplyst av levande ljus.
Eart Hour startades i Sydney 2007, då 2.2 miljoner hushåll och företag släckte sina lampor för miljön. Sedan dess har Earth Hour spridit sig över hela världen och i år är målet att 1 biljon deltar över hela världen.
/ IDA
Kommentarer (0)
2009-03-28 20:52:15

Det har snöat hela dagen...igen! Snötäcket bli bara tjockare och tjockare. I skogen ligger snön som tjocka pelare på stubbar och granarnas grenar är tunga av snö.

Eftersom det har blivit lite varmare nu blev det något av ett snögubbe-race bland husvagnarna efter att liftarna stängt. Det dök upp fler och fler snögubbar. Och en passade på att visa att den tillhörde Säfsen.
/ IDA

Kommentarer (0)
2009-03-27 21:33:56

I natt var det minus 14 grader, och idag har det snöat precis hela dagen.
Petra på bilden, som jobbar i liften, är alldeles snöig.
Det är svårt att förstå att det verkligen är mars, det känns som om det vore januari. Och skidåkningen är otrolig.
/ IDA
Kommentarer (0)
2009-03-25 13:06:29

Hej, återigen en dag strålande dag. Natten var faktiskt en av vinterns kallaste med -20 grader tidigt i morse, nu mitt på dagen ligger vi runt nollan men en skön vår sol från en klarblå himmel. Jag har hunnit med några svängar i backen nu på förmiddaen och måste säga att vi har helt fantastisk skidåkning!

Som ni ser på bilderna så har vi på förmiddagen idag kört några snökanoner. Det kanske låter konstigt efter som att jag här har berättat om bästa snöförhållanden på många år osv, men det vi gör är att vi har testkört lite nya kanoner inför eventuella nya investeringar.
På bilden ser ni Matte som kollar snökvaliten.
Hälsningar
Pärra
Kommentarer (1)
2009-03-24 11:53:28

Hej, efter gårdagens snöfall så visade termometern på minus sju grader nu på morgonen och solen strålade från en klarblå himmel! Dagen bjuder på helt fantastiskt fin skidåkning i både backar och spår. Det enda som gör att man känner att vi faktiskt är i slutet på mars är att solen står så högt på himlen och värmer riktigt gott. I övrigt är snöförhållandena som en januaridag!

Här kommer en bild i från Specialen där Emma kommer farande i nysnön.

Här är jag och Ulf ute och kollar igenom snöförhållandena i våra nedfarter och jag måste säga att jag tror aldrig att det har sett bättre ut! Vi har bra med snö i alla nedfarter och det ser ut att kunna bli en alldeles extra fin påsk.
Så vet du inte vad du ska göra i påsk tycker jag du ska komma upp och åka lite skidor, det ser ut att bli fantastiskt fint!
Hälsningar
Pärra
Kommentarer (0)
2009-03-23 19:53:27

Det snöar. Massor. I morse kom vi ut till backar med nysnö och under eftermiddagen började det snöa igen. Och det fortsätter. Här ovan är det Elin som visar sina elever hur man plogar i snön.
/ IDA

Kommentarer (0)
2009-03-22 17:07:14

Vi har fått fina istappar på många ställen eftersom det var plusgrader igår och att det sedan frös på under natten.
Idag har det snöat hela dagen, och på eftermiddagen bröt solen igenom molnen så att det var både sol och snöade samtidigt.
/ IDA

Kommentarer (0)
2009-03-19 21:49:37

Solen fortsätter att skina över Säfsen och eftersom det är kallt har vi lika mycket snö som förut. Som många andra tog Sverre Karlsson från Värmlandsbro en paus för att sola vid vindskyddet på toppen idag.
/ IDA
Kommentarer (1)
2009-03-18 07:03:39


Ljuset är här och plötsligt har kvällsåkningen blivit något annat. Idag har vi kunnat se solnedgången under tiden vi åkte skidor. Här nedan är det Anette som njuter av utsikten.
/ IDA

Kommentarer (0)
2009-03-17 12:08:54

Den bästa av tider är NU!
Ja i alla fall om jag får välja, jag bara älskar våren och vårskidåkningen. Solen värmer, snön är lite mjukare och vi har en hel månad till med härlig vårskidåkning!

Att vi dessutom har riktigt, riktigt mycket med snö gör inte saken sämre!

Jag tycker faktiskt att det ser ut som att små knattarna som går i skidskola med Tore & Camilla här på bilden delar min uppfattning om vår skidåkning.
Visst ser det härligt ut!!!!!!
Hälsningar
Pärra
Kommentarer (1)
2009-03-17 12:01:04

JUst nu har vi 50-70 procents rea i sportshopen på kläder från flera välkända varumärken: Roxy, Scott, Spy b.la.
Bara ett litet tips!
Hälsningar
Pärra
Kommentarer (0)
2009-03-15 23:13:55

Efter en kall natt vaknade vi här i Säfsen till sol och skidåkning. Eftersom alla vänder sina ansiken mot solen och njuter, kommer det snart dyka upp många roliga googlebrännor här!
/ IDA


Kommentarer (0)
2009-03-14 16:25:17

Här är vinnarna i Säfsen railjam. Från vänster:
Jakob Edman
Niklas Askmyr
Zebastian Landmark
Johan Vogt
Jim Johansson Wolf
Joakim Tidstrand
Kristoffer Edwall
Emil Tidstrand
Kommentarer (0)
2009-03-14 12:19:26

Hej, nu är Railjamet i full gång och jag tänkte bara dela med mig av några sköna bilder på vår hemmaåkare Kristoffer "Piffen" Edvall.



Kolla höjden!!!! Sen ska killen landa på ett rail, imponerande.....

För utom att grabbarna och tjejerna som håller på och kvalar nu imponerar på mig så skulle jag tro att dom även imponerar på det drygt hundratalet åskådarna.
För mer information och resultat listor kan ni gå in på safsenrailjam.blogspot.com under eftermiddagen och det finns även några högupplösta bilder i vårt pressrum för fri publicering.
Nu ska jag ut och kolla på finalerna!
Hälsningar
Pärra
Kommentarer (0)
Gusserholmen en oas för konferensgäster
I Säfsen finns alla möjligheter att konferera och mötas. För den lite mindre gruppen är Gusserholmen ett annorlunda alternativ, en oas mitt i naturen. Marknadsgrupp.. Läs mer ›
''Turism och skidåkning är det roligaste som finns''
Efter 13 års arbete i Sälen var det dags för Jonas Andersson, 34, att komma hem till Ludvika. Han började jobba med kaffe, men så dök jobbet som anläggn.. Läs mer ›
15 sep - Njut av hösten i svampskogen
Läs mer ›
12 sep - Marcus - en modern fågeljägare
Läs mer ›
28 jun - Hej Christer Rosén, vd för Säfse...
Läs mer ›