(vad är detta?)
 Hej på er! Vi måste tyvärr medela att öppningen av SBCP för sommaren blir flyttad fram en vecka, förhållandena just nu i backen: snö täcker en del av lederna och där den smällt eller vi skottat bort den är lederna för mjuka för att de ska gå och cykla i dom. Vi jobbar frenetiskt för att det ska bli riktigt bra cykling till öppningen helgen 1-3/6 //Trailcrew
Hälsningar // Matte
 Nu är vi äntligen på plats i Solberget för ännu en fartfylld sommar i SBCP! Ledarbetet är i full gång inför öppningen fre den 25 maj! Cyklarna står på plats och vi hoppas på en lika intensiv sommar som i fjol! Välkommen!
Hälsningar // Matte
  Igår så hälsade Säfsen på i storstan, FRIENDS arrangerarade årets största manifestation för barns och ungas rätt till en trygg och jämlik skola.
Platsen var Skansen och skolor från Sverige deltog under dagen i alla aktiviteter, hos Säfsen fick man testa att köra MTB. Målet var att köra en sträcka på längst tid, vilket sätter både balanssinnet och tekniken på prov, de gällde att hålla tungan rätt i mun. På scenen stod Molly Sanden, David Lindgren, Salem Al Fakir och pojkbandet Young Blood.
Stämmningen var god och vi tackar alla härliga barn och ungdomar för en fantastisk dag!
Hälsningar // Emma
 Hej på er! Det är inte varje dag vi har så här söta och lurviga konferensgäster.
Idag var Cleo 2 år här på konferens tillsammans med sina kompisar. De har tränat och umgåtts tillsammans med förare och "hundkompisarna".
Cleo berättade att Säfsen är ett perfekt ställe för att träna busa och spåra.
I Säfsen finns något för alla. Vi tackar för besöket och hälsar välkommen åter! Voff!
Hälsningar // Karin
Tips & Råd, Receptionen, Outdoor, Händer i Säfsen | 2 MAJ | 0 KOMMENTARER  Hej på er! Nu har våren kommit för att stanna och temperaturen visar + 12 grader hos oss idag. Solen står högt och värmer.
Imorse när jag åkte till jobbet låg sjöarna spegelblanka och i höjd med Slogtjärnarna stod redan några bilar efter vägkanten. En perfekt morgon för fiske.
Tänkte att jag skulle presentera den tredje nyheten på weekendpaket sidan för er idag, perfekt en dag som denna när vårkänslorna gör intrång.
Ofta fylls kalendern snabbt av stress och måsten. Så passa på att stanna upp och ta hand om varann, ge er själva lite tid. Vad passar då inte bättre än en Romantisk weekend på tu man hand med någon som du tycker om?
Kryp ner i en varm jacuzzi, unna er en duo-behandling i Säfsens Vildmarksspa, strosa över stock och sten bland tallbarr och kottar, blicka ut över landskapet från bergstoppen och njut av härliga middagar tillagade på lokala råvaror i Hyttan Kök & Bar. Vi tar hand om allt det tråkiga, så tillåt er att mysa. Givetvis ingår ved till kaminen och värmeljus. Boka in en Romantisk weekend här >>>
Hälsningar // Karin

Dagen som vi länge har väntat på är äntligen här! Dammluckorna vid Håensjön har öppnats och Kl.11.00 idag startar premiären för sommarfiske i Stenälven och Slogtjärnarna.
Vi kan även passa på att berätta att samtliga fiskevatten är isfria. Fisket efter öring och regnbåge är i full gång och gäddleken pågår i de flesta vattnen!

Så packa väskan, ta med kaffetermosen och kom upp och njut av fiskelycka i solskenet.
Vi ses!
Hälsningar // Carolina Axelsson
Igår var det 30 April och det betydde Valborgsmässoafton! Nere i byn samlades nära & kära för att välkomna våren. Det bjöds på skön sång, braständning och fyrverkerier. Överallt såg man glada barn som lekte och njöt av tillvaron.
Vi ser nu fram emot ett skönt Maj med mycket sol & värme.



Hälsningar // Carolina Axelsson
Tips & Råd, Outdoor, Mat o nöje, Händer i Säfsen , Avkoppling | 23 APRIL | 0 KOMMENTARER  Måndag morgon, ute är det duggande regn och molnen håller sig tätt samlade, över hela avlånga landet verkar det som. Alla väder har sin charm.
Det är dagar som denna som man längtar så där lite extra till värme, sol och sköna dagar.
Tänkte därför den grå dagen till ära presentera en uppstickare i årets weekendpaket utbud, nämligen GOLF WEEKEND.
Passa på att förena det bästa av två världar, en runda på golfbanan och storslagen vildmark.
Spela golf på Hagge GK och bo i sköna, nyrenoverade stugor. Säfsen ligger ca 6 mil från golfbanan Hagge GK ca 1 timme med bil. Efter avslutad runda kan du njuta av Säfsens, härliga Vildmarks spa med behandlingar och bubbelpool, trevlig bar och restaurang.
Läs mer om banan på haggegk.se,
Logi inkl. linne och städning, Greenfee 1 dag, SPA och Poolbad finns som tillköp.
Så vad säger ni, dags att planera in en skön helg med golf, god mat, storslagen miljö och avkoppling. Läs mer och boka här >>>
Hälsningar // Karin

Tips & Råd, Händer i Säfsen , Avkoppling | 19 APRIL | 0 KOMMENTARER  Nu är vintern över för denna gång och jag längtar redan till december. Men fram tills dess så har vi givetvis mängder med härliga weekendpaket, storslagen natur och förhoppningsvis en varm skön sommar framför oss.
Jag tänkte presentera våra 3 nyheter för säsongen för er och börjar idag med;
SPA-WEEKEND under hösten 2011 så tog Säfsens vildmarksspa form och källaren på Hyttan genomgick en förändring, vi byggde fler behandlingsrum, bytte ut färg och form och piffade till både omklädningsrummen och hela relax utrymmet. Terassen byggde vi ut och med utsikt över Säfssjön kan man nu njuta av ett varmt jacuzzi-bad både under gnistrande vinterkvällar och ljumma sommarkvällar, väldigt härligt.
I Säfsens SPA-WEEKEND ingår logi inkl. linne, städning, 2 härliga middagar i Hyttan Kök & Bar en 25 min valfri behandling ur Kerstin Florians behandlingsmeny och 1 h bad i vår härliga jacuzzi.
Detta paket är perfekt för tjejgänget eller på tu man hand med någon som man tycker om. Låter det intressant? Läs mer och boka här >>>>
Nästa gång kikar vi närmare på Säfsen GOLF-WEEKEND.
Hälsningar // Karin

 Nu på söndag tackar vi för denna säsong i Säfsen, fina backar gott om snö och massor med fyrhjulingar bjuder vi på nu i helgen! Välkomna!
Hälsningar // Matte

Hälsningar // Emma

GLAD PÅSK!!
Vårt program för helgen är i full gång och igår eftermiddag var det dags för Påskpyssel! Vi förvandlade en del av Hyttan till en riktig påsk-pyssel-verkstad och det dröjde inte länge förrän hela huset var fullt av glada förväntansfulla barn som ville vara med.

Hos Emma kunde man få ansiksmålning. Jag såg både fjärilar, katter och påskärringar som sprang runt här.




Här tillverkar vi kort, figurer och målar teckningar. Och självklart kom Filurius på besök och kramades med barnen.

Lilla påskärringen Ester hade också varit med och pysslat, här visar hon stolt upp sin fina kyckling som hon gjort helt själv.

Dagen avslutades med ponnyridning. Här ser vi Amelia 5 år som är lycklig att få rida! "Jag älskar hästar, säger hon och ler"
Vi önskar er en fortsatt trevlig Påsk! Om ni har vägarna förbi Säfsen så stanna gärna till och kika i vårt påsk-program. Det är massa bus hela helgen!
Hälsningar // Carolina Axelsson

 Den absolut bästa backen i Säfsen, eller vad tycker ni? Vi har 15 nedfarter öppna och kylan + snöläget borgar för en toppen påsk! Välkomna!
Hälsningar // Matte

Hej hopp på er! Nu laddar jag ordentligt inför de sista veckorna som är kvar av denna vintersäsong. Vi förbereder för fullt inför Påskhelgen, vi har ett fullspäckat program med massa bus & aktiviteter för hela familjen som ni bara inte får missa! Kom upp och hälsa på vettja:
FILURIUS SISTA MINUTEN ERBJUDANDE Mysiga timmerstugor med stort allrum och braskamin, från 499 kr/dygn. Kom när du vill, åk när du vill!
Du gör din bokning genom att ringa mina kompisar i Hyttan på 0591 77 51 00!
Hälsningar // Filurius

Hejsan hoppsan! Vilken lycka att vakna upp och titta ut genom fönstret och se solen skina och denna fantastiska pudersnö bara ligga o vänta.... Idag är en PERFEKT dag för skidåkning!
Och ni som inte har bokat in en Säfsen-resa i påsk... Gör det!!
Enligt prognoserna ska det snöa lite till de kommande nätterna och backarna är helt fantastiska!

 pudersnö!
 snön ligger återigen vit på taken
 och ingen är gladare än vi skidlärare!! eller?? ni gäster kanske?!
I Påsk händer det massa kul här i Säfsen! Bland annat vet jag att det kommer finnas hoppborgar som alla barn får hoppa i och eftersom jag är ett barn så kommer jag att busa där med alla andra barn!
Hälsningar // Evelina
Kontakta oss Tipsa en vän Skriv ut
Gusserholmen en oas för konferensgäster
I Säfsen finns alla möjligheter att konferera och mötas. För den lite mindre gruppen är Gusserholmen ett annorlunda alternativ, en oas mitt i naturen. Marknadsgrupp.. Läs mer ›
''Turism och skidåkning är det roligaste som finns''
Efter 13 års arbete i Sälen var det dags för Jonas Andersson, 34, att komma hem till Ludvika. Han började jobba med kaffe, men så dök jobbet som anläggn.. Läs mer ›
15 sep - Njut av hösten i svampskogen Läs mer ›
12 sep - Marcus - en modern fågeljägare Läs mer ›
28 jun - Hej Christer Rosén, vd för Säfse... Läs mer ›
|